Aktualności

W dniu 30 kwietnia 2020 r. Centrum Lecznicze na terenach wystawowych w Berlinie zostało ukończone. Ośrodek ma w nagłych wypadkach odciążać berlińskie szpitale, przejmując pacjentów zarażonych wirusem Covid 19, niewymagających jednak intensywnej terapii. Pierwsza strefa zabiegowa w hali 26 przy Jafféstraße dysponuje 500 łóżkami, około 20 procent miejsc wyposażonych jest w respiratory.
Oficjalna inauguracja odbyła się w dniu 11 maja.

Więcej informacji o projekcie można pobrać tutaj: Link do projektu

Or watch the english movie about the project here: Vimeo

szczegół oglądać

Heinle, Wischer und Partner z przyjemnością przyjęli nagrodę za 1. Miejsce w konkursie na projekt nowej Sali Koncertowej i Konferencyjnej w Zielonej Górze. Hala pomieści 1.800 gości i zastąpi istniejący amfiteatr.

"Na uwagę zasługuje trafne krajobrazowo i uzasadnione ekonomiczne rozwiązanie budowli na spadku istniejącego terenu, które pozwala na ograniczenie skomplikowanych i kosztownych prac ziemnych i minimalizuje wpływ dużej kubatury w zetknięciu z otwartym krajobrazem." z protokołu jury

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Łukasz Kaczmarek, Marta Wróblewska, Karol Mądrecki, Ewelina Wiciak

szczegół oglądać

Od kilku lat odbywa się ożywiona wymiana między Heinle, Wischer und Partner oraz Clemson University w Południowej Karolinie (USA). Niedawno opublikowana książka Architecture and Health - Guiding principles for practice jest najnowszym z naszych wspólnych projektów. Eva Henrich i Edzard Schultz z naszego biura byli współautorami epilogu, a także ilustratorami okładki i niektórych rozdziałów.

Z różnych punktów widzenia podręcznik opisuje związek między architekturą a stanem zdrowia oraz, za pomocą międzynarodowych przykładów, rzuca świtało na to w jaki sposób środowisko zabudowane może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Ponadto z przykładowych nagradzanych projektów został wyprowadzony szereg praktycznych zasad projektowania. Każdy z trzech rozdziałów podchodzi do tematu w innej skali - indywidualnej, społeczności i globalnej.

Zajrzyj do książki/Zamów książkę

Dina Battisto, Jacob J. Wilhelm (Hrsg.): Architecture and Health - Guiding principles for practice, New York, Abingdon: Routledge 2019

szczegół oglądać

Mała saksońska społeczność Papstdorf celowo postanowiła zbudować nowe przedszkole i zainwestować w przyszłe pokolenia. Teraz projekt „Przedszkole krasnoludków skalnych” został wyróżniony podczas Konkursu Landu Saksonia „Budownictwo wiejskie”. W ramach konkursu Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa chce podnieść świadomość wysokiej jakości budownictwa wiejskiego w Wolnym Państwie Saksonii i podnieść świadomość zarówno tradycyjnych wartości kultury budownictwa wiejskiego, jak i uczulić na współczesną estetykę budowlaną.

Spośród 156 nadesłanych prac ogłoszono w sumie 23 laureatów (14 nagród i 9 wyróżnień). Z werdyktu jury: „Dzięki pewnej siebie i nowoczesnej konstrukcji nowego gmachu przedszkola w małej społeczności w centrum rdzenia miasta powstał przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców budynek pawilonowy ze świeżą koncepcją kolorystyczną”.

Więcej o projekcie

Team: Thomas Heinle (odpowiedzialny Partner), Elke Szczesny (kierownik projektu), Elisa Reschke, Mark Ullrich, Zhao Zheng

szczegół oglądać

17 października 2019 r. Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (niem.:DKFZ) otworzy nowe Centrum Badań i Rozwoju Diagnostyki obrazowej i Radioonkologii.

Wraz z nowym budynkiem otworzą się wyjątkowe możliwości w walce z rakiem poprzez bezpośrednie połączenie badań, diagnozy i leczenia. Najnowszy sprzęt medyczny, dwa akceleratory cząstek oraz laboratoria chemiczne, fizyczne i radiochemiczne umożliwiają tę pracę. Powstało centrum badawcze, które umożliwia dynamiczny rozwój badań radiologicznych i jednocześnie zezwala na łatwe dostosowanie do innowacji technicznych.

Więcej o projekcie

Team: Hanno Chef-Hendriks (odpowiedzialny Partner), Andreas Braun (kierownik projektu), Anika Koenig, Nicole Hegendorf, Claudia Wohlfrom, Ajla Pašic, Gabriel López Custode, Cornelia Oesterle-Eisenbraun, Arta Muciqi, nadzór nad realizacją: Anika Koenig, André Ackermann, Irena Wanner, Peter Lay, Sylvia Baier

szczegół oglądać

Stanisław Wyspiański to artysta totalny i wszechstronny. 
Jednym z jego postulatów był synkretyzm rozumiany, jako łączenie w jedną całość wielu gatunków sztuki, przekraczanie jej granic bez ograniczeń konwencjami. Jego twórczość charakteryzuje prostota, synteza oraz zwięzła i zwarta forma. Wizja Muzeum Wyspiańskiego, podobnie jak jego twórczość, to synteza wielofunkcyjnej, linearnej przestrzeni, opartej na grze światła i cienia, zamkniętej w prostej formie architektonicznej spowitej zielenią.

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Katarzyna Skowronek, Marta Wróblewska, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Melina Haures

szczegół oglądać

We współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Heidelbergu a Instytutem Badań Medycznych im. Maxa Plancka, obszar badawczy „Life Sciences” w Heidelbergu, ma zostać rozbudowany.

Z przyjemnością planujemy i budujemy dla uniwersytetu nowy budynek badawczy „Heidelberg for Life”. Dla celów badawcyzch podstawowej biologii molekularnej zostaną utworzone laboratoria biochemiczne, molekularne i biologii komórki, a także przestrzenie biurowe i komunikacyjne. Projekt zostanie tworzony w technologii BIM i będzie certyfikowany zgodnie z systemem oceny zrównoważonego budownictwa „BNB”.

Universität Heidelberg, Zentrum für Molekulare Biologie

Team: Hanno Chef-Hendriks (odpowiedzialny Partner), Andreas Braun (kierownik projektu), Timo Betz (BIM)
Team konkurs: Victoria Ballesteros Gómez, Juan Gutierrez Beltran, Ebru Dinc, Ken Knust, Sebastian Zumkehr, Philipp Jenckel (makieta)

szczegół oglądać

W Klinice Humboldta w Berlinie-Reinickendorf istniejący Centralny Blok Operacyjny został powiększony o cztery sale operacyjne oraz pooperacyjną salę wybudzeń. 3 września 2019 r. Dilek Kalayci, berlińska Senator ds. Zdrowia wraz z Zarządem Vivantes otworzyli nowoczesne pomieszczenia.

Dużo naturalnego światła oraz wizualnych relacji między miejscami pracy usprawnia codzienną pracę personelu pielęgniarskiego i medycznego. Koncepcja projektowania z naturalną paletą barw tworzy przyjazną atmosferę. Dzięki znacznie rozszerzonym możliwościom szpital jest teraz w stanie jeszcze lepiej zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na operacje. Nowe pomieszczenia wyposażone są również w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny. Jedna z sal została specjalnie przystosowana do wymagań wyposażenia systemów robotów DaVinci, asystujących przy operacjach.

Zdjęcie: Vivantes/Regina Sablotny

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Barbara Schott (kierownik projektu), Carsten Gauert, Jessica Kempe, Dorothea Rometzki

szczegół oglądać

Gratulujemy Evie Racz wygrania nagrody Erwina Heinle 2019 na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Jej praca „(Nie)formalna dzielnica w Mumbaju, Indie” koncentruje się na megamiastach globalnego południa i związkach między urbanizacją a nierównością społeczną.

Erwin Heinle był profesorem na Akademii w Stuttgarcie w latach 1965–1981 i zdecydowanie wpłynął na kierunek studiów „Projektowanie wnętrz i mebli”. Od 2018 r. Heinle, Wischer und Partner przekazują nagrodę promocyjną jego imienia. Jest przyznawana corocznie na kierunku architektonicznzm i wyróżnia prace cechujące się innowacyjnością, interdyscyplinarnością, rentownością i znaczeniem społecznym.

Hanno Chef-Hendriks reprezentował Heinle, Wischer und Partner w komisji selekcyjnej i przekazał nagrodę ASP w ramach edycji 2019.

Akademie der Bildenden Künste Stuttgart

szczegół oglądać

Na terenach dawnych zakładów hutniczych w Gelsenkirchen ma powstać nowa szkoła średnia. W konkursie realizacyjnym Heinle, Wischer und Partner otrzymali trzecią nagrodę.

Z opisu projektu: Szkoła kultur na Europastraße powinna nadać całej okolicy nową tożsamość na przyszłość. Stanie się symbolem, który odzwierciedla wyjątkowy charakter tego miejsca i rozwija tętniącą życiem różnorodność edukacji kulturalnej.

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Eleonora Popovska,  Leonie Woltermann, Binta von Rönn, Marta Bruschy, Jan Giesen
Architektura krajobrazu: Heike Janßen (Bimberg Landschaftsarchitekten, Iserlohn)

szczegół oglądać

Nasz projekt „Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu” otrzymał nagrodę specjalną za modernizację obiektu historycznego w ramach Nagrody Architektonicznej Miasta Wrocławia.

W Centrum Symulacji odnowiono i przebudowano zabytkowy budynek gospodarczy na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W połączeniu starannej renowacji i szytego na miarę dodatku nowoczesnych materiałów powstał unikalny budynek przeznaczony dla edukacji medycznej.

Projekt

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Karolina Konopnicka, Tomasz Zawisza, Aleksandra Demidowicz, Małgorzata Oleśkowska

szczegół oglądać

SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) przyznało w ubiegły piątek nagrodę SARP 2019 w siedmiu kategoriach. Nasz projekt
Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zostało wyróżnione w kategorii „Rewitalizacja”.

W Centrum Symulacji odnowiono i przebudowano zabytkowy budynek gospodarczy na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W połączeniu starannej renowacji i szytego na miarę dodatku nowoczesnych materiałów powstał unikalny budynek przeznaczony dla edukacji medycznej.

www.sarp.org.pl

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Karolina Konopnicka, Tomasz Zawisza, Aleksandra Demidowicz, Małgorzata Oleśkowska

szczegół oglądać

Heinle, Wischer und Partner cieszą się z udanego udziału w dwóch konkursach w Polsce: W polskiej stolicy niezbędne było stworzyć koncepcję przeprojektowania tradycyjnego stadionu piłkarskiego „Polonia”. Znaczny odsetek planowania przestrzennego można było znaleść w konkursie w Dąbrowie Górniczej, położonym na południu Polski mieście pod dużym wpływem przemysłu stalowego. Tutaj należało opracować realne projekty dla nieużytków oraz zamkniętych hal warsztatowych w centrum miasta.

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna przebudowy stadionu „Polonia”, Warszawa, Polska
Decyzja jury z 13. maja 2019 roku
Wyróżnienie dla Heinle, Wischer und Partner Architekci, Wrocław

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Łukasz Kaczmarek, Karol Mądrecki, Katarzyna Skowronek, Łukasz Umiński, Tomasz Padło, Joanna Pittner, Marta Wróblewska

Rewitalizacja urbanistyczno-architektoniczna centrum Dąbrowy Górniczej
Decyzja jury z 11. kwietnia 2019 roku
III miejsce dla Heinle, Wischer und Partner Architekci, Wrocław

Team:  Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Łukasz Kaczmarek, Karol Mądrecki, Katarzyna Skowronek, Łukasz Umiński

szczegół oglądać

W czym leży ta szczególna motywacja architektów do projektowania budynków dla nauki? Jak powstaje gmach, który udostępnia miejsce na eksperymenty przyszłości?
Złożoność tego zagadnienia znajduje również odzwierciedlenie w naszej nowej broszurze na temat centrum badawczego „MAIN Materials, Architecture and Integration of Nanomembrans” na TU Chemnitz. Broszura nie tylko sprawia, że architektura budynku jest namacalna, ale obejmuje również perspektywę użytkownika, poprzez wywiady i wgląd w prace badaczy.

Broszurę „Neubau Forschungszentrum MAIN” można zamówić za symboliczną opłatą 9,50 € pod info[at]heinlewischerpartner.de lub +49 30 39992099.

Wydawca: Heinle, Wischer und Partner, Freie Architekten
Redaktor: Stan Hema, Berlin

Team Heinle, Wischer und Partner: Jens Krauße, Thomas Gräning, Edzard Schultz, Grit Ullrich

szczegół oglądać

W 2013 roku Heinle, Wischer und Partner wygrał konkurs na odbudowę i przebudowę Kościoła Miasta Gubin na niemiecko-polskie Centrum Kultury.
Jak wyróżnić imponującą architekturę sakralną? Jak równocześnie znaleźć współczesne środki ekspresji dla nowego transgranicznego centrum kulturalnego?

Obejrzyj film dokumentalny w języku polskim na Vimeo: vimeo.com

Zespół: Edzard Schultz (pomysł i koncepcja), Anna Stryszewska-Słońska i Philine Oberwalleney
art/beats Berlin (storyboard, projekt i produkcja)

szczegół oglądać

Wystąpienie Edzarda Schultza na konferencji Szpital 2019 - Przestrzeń ochrony zdrowia
3 kwietnia 2019 r

Konferencja we Wrocławiu objęta jest patronatem Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu. O procesie modernizacji oraz potencjale rozwojowym w budownictwie medycznym dyskutować będą polscy oraz niemieccy eksperci z zarówno z dziedziny nauki jak i praktyki: www.szpital2019.pl

Organizator: Politechnika Wrocławska (TU Breslau), Vita Management Breslau
Lokalizacja: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

szczegół oglądać

Heinle, Wischer and Partner zajęli pierwsze miejsce w konkursie na „Koncept urbanistyczny kampusu badawczego i nowej placówki centrum zarządzania danymi naukowymi” dla centrum badawczego DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) w Zeuthen.

Zakład DESY w Zeuthen jest częścią jednego z wiodących ośrodków akceleracyjnych na świecie i będzie w przyszłości centrum obserwatorium „Tablica teleskopu Czerenkowa”. Zadaniem konkursu architektonicznego było określenie najlepszej lokalizacji pod rozbudowę kampusu nad jeziorem Zeuthen oraz stworzenie optymalnej koncepcji architektonicznej dla planowanych nowych placówek.

Team: Alexander Gyalokay (odpowiedzialny Partner), Jan Giesen, Heinrich Huber
Architektura krajobrazu: Ulrich Krüger Landschaftsarchitekten, Drezno
strona internetowa Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY

szczegół oglądać

Uniwersytet Hohenheim,  Mieszkania studenckie
Zamknięty konkurs realizacyjny z 20 uczestnikami
Decyzja jury z 30 stycznia 2019

Z raportu jury: "Projektantom udało się stworzyć zespół architektoniczny z kompozycji pięciu wielokątnych domów, który jednocześnie wpasowuję się w otaczającą zabudowę oraz tworzy dzielnicę mieszkaniową z własną tożsamością i wyraźnym centrum".

Team: Hanno Chef-Hendriks (odpowiedzialny Partner), Alexander Schmidt, Victoria Ballesteros Gómez, Ken Knust, Philipp Jenckel (model)
Architektura krajobrazu: Gänßle + Hehr Landschaftsarchitekten, Esslingen a.N.

szczegół oglądać

Dla miasta Schwelm w Nadrenii Północnej-Westfalii zbuduje Heinle, Wischer und Partner nowoczesny budynek administracyjny oraz centrum kulturalne. Poprzez nowe budynki wokół obszaru dawnego browaru Schwelm wzrośnie również jakość centrum miasta.

W nowym ratuszu zostanie połączona, obecnie rozproszona na trzy lokalizacje, administracja miejska. W centrum kulturalnym znajdzie się centrum edukacji dorosłych, miejska szkoła muzyczna oraz biblioteka miejska - trzy różne funkcje o trzech bardzo różnych wymaganiach.

Team: Markus Kill (odpowiedzialny Partner), Andreas Schaube (kierownik projektu), Thanh Schwerdt, Felix Franke, Design: Dr. Pablo Allen-Vizan, Semira Lenk, Stefan Austrup

szczegół oglądać

Universytet w Ulm
Nowy budynek badawczy wielowymiarowych badań nad traumą pourazową

Heinle, Wischer und Partner z przyjemnością wspierają Universytet w Ulm w budowie Centrum Badań nad Traumą pourazowż. W budynku będą prowadzone badania nad mechanizmami uszkodzeń i regeneracji będących następstwem urazów fizycznych i psychicznych. Celem jest opracowanie ulepszonych koncepcji terapeutycznych dla pacjentów po urazach.
Nowoczesny budynek z laboratoriami i powierzchnią biurową umożliwia konstruktywną pracę nad interdyscyplinarnymi metodami badawczymi. Główna powierzchnia użytkowa wynosi 5049 m² i jest przeznaczona dla około 216 osób.

Team: Till Behnke (odpowiedzialny Partner), René Dapperger, Hägi Gutbrod, Susanne Kern, Ken Knust, Anastasia Kozhevnikova, Luis Wagenführer, Philipp Jenckel (makieta)

szczegół oglądać

W GeoBioLab badane jest fundamentalne zrozumienie procesów biologicznych, geochemicznych i geologicznych na stałym podłożu ziemnym. Główne tematy to obserwacja konsekwencji globalnego ocieplenia także badanie zagrożeń naturalnych oraz surowców nieodnawialnych.

Wszechstronność badań geologicznych i niezbędna elastyczność nowoczesnego budynku badawczego odzwierciedlona jest poprzez fasadę budynku: w zależności od wymagań i użytkowania moduły fasady są wypełnione przeszkleniami bądź pełnymi elementami ceramicznymi.

Więcej o projekcie

Team: Alexander Gyalokay (odpowiedzialny Partner), Katja Döpke (kierownik projektu), Jens Magnus Becker, Robert Hortig, Ingo Leypold, Stefan Möhring, Anja Petzold, Lisa Walter

szczegół oglądać

Stadion piłkarski, zoo i dwie biblioteki - z pierwszą i drugą nagrodą w wyjątkowych konkursach, rozpoczyna się historia naszego oddziału we Wrocławiu. I toczy się nadal, z nieustającym pasmem sukcesów zarówno w przypadku obiektów kulturalnych, jak i ośrodków badawczych. Obecnie pracuje we Wrocławiu pod kierownictwem Anny Stryszewskiej-Słońskiej czternaście naszych polskich kolegów i koleżanek.

Inne projekty w Polsce:
Małopolskie Centrum Nauki, Kraków
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
District Court Częstochowa-Północ
Nowa Huta Przyszłości, Kraków
Fary Gubinskiej jako Centrum Kultury i Komunikacji

szczegół oglądać

W zabytkowym centrum Schweinfurtu trzy historyczne budynki objęte ochroną zabytków miały zostać wzbogacone w łącznik, aby stworzyć jeden zespół architektoniczny o atrakcyjnym wyglądzie. W budynkach powinno się znaleść miejsce dla sali widowiskowej do 300 osób, pomieszczeń akcji i mediacji, muzeum miejskiego, wystaw czasowych oraz administracji.

Heinle, Wischer und Partner otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie i nie może się doczekać tego ekscytującego i ważnego dla miasta Schweinfurt zadania.

Team: Markus Kill (odpowiedzialny Partner), Semira Lenk, Dr. Pablo Allen-Vizan, Stefan Matzke

szczegół oglądać

Platforma architektoniczna competitiononline uhonorowała Heinle, Wischer und Partner, Freie Architekten pierwszym miejscem w rankingu, tym samym zostaliśmy biurem architektonicznym odnoszącym największe sukcesy w Niemczech w roku 2018.

Każdy z naszych pracowników i pracownic może być dumny z tej nagrody, ponieważ wszyscy przyczynili się do niej swoimi umiejętnościami i osobowością.

Punktacja rankingu obejmuje wszystkie konkursy opublikowane na stronie www.competitionline.com od czerwca 2017 do maja 2018. Kasyfikacja biur architektonicznych jest ustalana na podsawie punktów przyznawanych za nagrody i wyróżnienia.

Nasze konkursy:
www.competitionline.com/de/bueros/10745

Competitionline Ranking 2018(po niemiecku):
www.competitionline.com/competitionline-ranking-2018

Competitionline Ranking - wywiad (po niemiecku):
www.competitionline.com/de/news/markt/engagierte-erben

szczegół oglądać

Otwarty Konkurs na Pomysł Porto di Palermo, Włochy

Projekt terminali statków wycieczkowych oraz towarowych wraz z urbanistycznym połączeniem z miastem

Werdykt z 20. września 2018 r.

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Annette Dörr und Io Alexandropoulou in Zusammenarbeit mit Studio Cangemi s.a.s., Palermo

szczegół oglądać

Projekt budynku laboratorium MAIN, TU Chemnitz otrzymał wyróżnienie "Materiały, architektura i integracja nanomembran"

W tym roku po raz pierwszy pochwaliło miasto Chemnitz swoją własną nagrodę architektoniczną. Wyróżnione zostały jakość, innowacyjność i złożoność zastosowanych rozwiązywań.

Przewodnicząca jury prof. Hilde Léon: "Prawie całkowicie w bieli budynek MAIN jest bardzo elegancki, powściągliwy i dyskretny".

Team: Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Thomas Gräning (kierownik projektu), Christoph Meinhardt, Anke Mierisch, Armin Pommerencke, Monique Schott, Steffen Thombansen, Objektüberwachung: Mehmet Coskun, Stefan Voß, Kristin Drechsel, Bastian Gerstner

szczegół oglądać

Annette Dörr przedstawia planistyczny rozwój nowoczesnego oddziału operacyjnego na przykładzie obecnego projektu "Renowacja i przebudowa centralnego oddziału operacyjnego Kliniki Dortmund Północny".

Wykład odbędzie się 14 września 2018 r. w ramach dwudniowego międzynarodowego kongresu projektowego "Szpital Przyszłości" na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Konferencja organizowana jest przez HT Group (Healthcare Technology Group) we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

szczegół oglądać

Erwin Heinle był architektem. Na przykład wioski Olimpijskiej w Monachium, wieży telewizyjnej w Stuttgarcie oraz budynku parlamentu Baden-Württemberg. Jego budynki zostały uznane za pomniki architektury, wydrukowane na znaczkach pocztowych oraz wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Erwin Heinle był czymś więcej. Na przykład narciarzem, profesorem, miłośnikiem sztuki, prezenterwm, przedsiębiorcą, pionierem... Dzięki tej wystawie zaprasza biuro Heinle, Wischer i Partner Freie Architekten do poznania osobowości pod fasadę liczb i osiągnięć.

Wernisaż: poniedziałek, 17 września 2018, o godz. 19.00
Powitanie: Hanno Chef-Hendriks, Heinle, Wischer und Partner Freie Architekten
Wykład otwierający: Dieter Ben Kauffmann, Kauffmann Theilig & Partner Freie Architekten BDA

Zwiedzanie z przewodnikiem:
czwartek, 20. i 27. września 2018 r., o godz. 12.00

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek w godzinach 10:00-13:00 / 15: 00-18:00
Wechselraum Bund Deutscher Architekten BDA
Zeppelincarré, Friedrichstraße 5, 70174 Stuttgart
www.wechselraum.de

szczegół oglądać

Uniwersytet Techniczny w Chemnitz, Niemcy
Nowy budynek laboratorium MAIN „Materials, Architecture and Integration of Nanomembranes"

Nowy budynek laboratoryjny do badań nanomateriałów Politechniki w Chemnitz zostanie zainaugurowany 13. sierpnia 2018 roku. Nowy budynek na Kampusie Technologicznym Politechniki w Chemnitz stanowi ogniwo łaczące pomiędzy naukowcami a sektorem prywatnym oray jest między innymi ”ojczyzną badawczą” prof. Olivera G. Schmidta, laureata Nagrody im. Leibniza w 2018 r.

Team: Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Thomas Gräning (kierownik projektu), Christoph Meinhardt, Anke Mierisch, Armin Pommerencke, Monique Schott, Steffen Thombansen, kierownik budowy: Mehmet Coskun, Stefan Voß, Kristin Drechsel, Bastian Gerstner

szczegół oglądać

Heinle, Wischer und Partner cieszy się kontraktem na projekt nowego budynku administracyjnego "Investitionsbank Schleswig-Holstein IB.SH". Reprezentacyjny nowy budynek z 650 miejscami pracy oraz częścią konferencyjną zostanie zbudowany na południowym krańcu fiordu Kiel.

Projekt realizowany jest jako zlecenie publiczno-prywatne, zgodnie z systemem certyfikacji Niemieckiej Rady Budownictwa Ekologicznego (DGNB).

Więcej informacji (w języku niemieckim) również na stronie www.neubau.ib-sh.de

Team: Christian Pelzeter (odpowiedzialny Partner), Jan Giesen, Irina Rolser, Andrea Trachbrodt, André Wollmann

szczegół oglądać

Otwarta w marcu tego roku Pinguin Café , otrzymała podczas Iconic Awards 2018 tytuł "Selection". Projekt kawiarni inspirowany jest tytułowymi pingwinami i surowym krajobrazem skał i gór lodowych. 

Nagrody Iconic przyznawane są przez "German Design Council" i mają na celu wyróżnienie dobrego wzornictwa, a tym samym promowanie jakości naszego środowiska życia. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 8 października 2018 r. W Pinakothek der Moderne w Monachium.

Team: Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Steffen Thombansen (kierownik projektu), Monique Schott, Armin Pommerencke

szczegół oglądać

Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, Niedziela, 22. Lipca 2018

Erwin Heinle, współzałożyciel naszego Biura Architektonicznego, w latach 1965 do 1981 zajmował stanowisko profesora architektury na stuttgarckiej ASP. Wywarł decydujący wpływ na program studiów „Projektowanie wnętrz i projektowanie mebli“. Od 1981 roku Nagroda im. Erwina Heinle'a przyznawana jest corocznie, naprzemiennie w kategoriach: Architektura, Wzornictwo przemysłowe, Projektowanie tekstyliów lub Projektowanie komunikacji wizualnej.

Gratulujemy Taehwan Kim (kierunek studiów: Architektura), który otrzymał nagrodę za swoją Pracę Magisterską „Street Life in Apartment“ (pol.: „Życie uliczne w mieszkaniu“). Hanno Chef-Hendriks reprezentował Heinle, Wischer und Partner w Jury i przyznał nagrodę podczas Dni Otwartych ASP 2018.

szczegół oglądać

Teatr Festiwalowy Hellerau – Europejskie Centrum Sztuki w Dreźnie
Kontrakt na remont i modernizację koszar wschnodnich

Jako centrum nowoczesnej sztuki, z fokusem na taniec, muzykę i teatr, zaliczany jest Hellerau do przodujących centrów nowoczesnego performansu w Niemczech. Dla artystów przybywających z całego świata, położone na przestprzeni festiwalowej dawne koszary wschodnie, zostaną przekaszałcone poprzez Heinle, Wischer und Partner w centrum noclegowe oraz centrum prób.

Główną ideą projektową jest przywrócenie pierwotnej formy urbanistycznej autorstwa Hinricha Tessenowa i wkomponowanie jej w nowo powstajcą formę. Na nową halę wejściową składa się mutlifunkcjonalne pomieszczenie sięgające aż po dach założenia. W ten sposób zostanie wyeksponowana historyczna więźba dachowa.

Team: Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Julian Snethlage (kierownik projektu), Klara Kolck, Armin Pommerencke, Nicole Schuchardt, Steffen Thombansen, Mark Ullrich, Daniel Weiße

szczegół oglądać

Saksońska Kancelaria Państwowa Dreźnie
Kontrakt na renowację i odnowę objętego ochroną zabytków budynku Kancelarii Państwowej

Heinle, Wischer und Partner przeprowadzi odnowę oraz modernizację techniczną Siedziby Rządu Premiera Saksonii oraz Saksońskiego Ministerstwa Środowiska i Rolnictwa, jednocześnie nie wyłączając budynków z użytku. Objęty ochroną zabytków budynek z 1904 roku położony jest nad brzegiem Łaby, w centrum Drezna.

Team: Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Julian Snethlage (kierownik projektu), Steffen Thombansen, Daniel Weiße

szczegół oglądać

Trzy nowe realizacje Heinle, Wischer und Partner będą mieć w nadchodzący weekend Dni Otwartych Drzwi: Hospicjum Kliniki DRK w Berlinie-Köpernick, Budynek Laboratoryjny MAIN w Chemnitz oraz Biblioteka Główna w Marburgu będą dostępne dla zwiedziąjacych podczas Dni Architektury w dniach 23. oraz 24. czerwca. Więcej informacji dotyczących zwiedzania znajdziecie Państwo tutaj.

szczegół oglądać

Wykład pod tytułem „A i O“ poprowadzą Edzard Schultz i Aleksandra Shulevska, na Wydziale Architektury Uniwersytetu im. Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, w Macedonii, 12. Czerwca 2018.

szczegół oglądać

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Polska
Nowy Gmach Główny Muzeum Książąt Lubomirskich

3. Miejsce w konkursie, werdykt jury z 22. Maja 2018

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Dominika Niewczas, Tomasz Padło, Katarzyna Woszczyna, Małgorzata Oleśkowska, Michał Wasielewski

szczegół oglądać

Poprzez przedstawicieli Rządu (Thomas Rachel, sekretarz stanu w Ministerstwie Oświaty), przedstawicieli Spółki Fraunhofer oraz Architektów został położony kamień węgielny pod nowy budynek Instytutu Rozwoju Systemów Adaptacyjnych (niem.: Entwicklung Adaptiver Systeme, w skrócie EAS) w Beisen.

Na pięciu piętrach o powierzchni niemal 4.300 m² będą prowadzone badania nad złożonymi systemami elektronicznymi, inteligentną technologią sensoryczną oraz rozwiązaniami automatyzacyjnymi.

Więcej o projekcie

Team: Thomas Heinle (odpowiedzialny Partner), Tobias Maschke (kierownik projektu), Tim Arnhold, Sina Bachmann, Annette Fiebig, Esther Güthoff-Pille, Fatima Liebe, Jenny Rauschdorf, Anke Schmidt, Kerstin Till

szczegół oglądać

29. maja, po równym roku budowy, świętowano w stolicy Landu „wiechę“ (niem.: Richtfest, uroczystość kończąca budowę budynku w stanie surowym) na budowie nowego Centrum Edukacyjnego Stowarzyszenia Rzemieślników Dreźniejskich.

W nowym budynku, o powierzchni użytkowej około 7.300 m², zostaną stworzone nowoczesne warsztaty dla nauczania w zakresie techniki budowlanej, ślusarki oraz technologii spawania. 

Na zlecenie biura architektonicznego AMA Architekturbüro Michael Auerbacher jesteśmy odpowiedzialni za projekt wykonawczy oraz realizację.

Team: Thomas Heinle, Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Sibylle Stiehler (kierownik projektu w fazach 5-7), Julian Snethlage (kierownik frojektu w fazie 8), Tim Arnhold, Doris Krian, René Mikschofsky, Rico Moschke, Esther Güthoff-Pille, Elisa Reschke, Kerstin Till, Christian Werner

szczegół oglądać

Structural Programming: Islands of Standardization within a Sea of Creativity

Wykład Edzarda Schultza i Evy Henrich

30 maja 2018 "HOSPITAL 21. Breathing new life in the 21st century Hospital"

UIA-PHG 2018 (International Union of Architects - Public Health Group), od 29 do 31 maja 2018, Paris Healthcare Week, Porte de Versailles, Paryż, Francja

szczegół oglądać

Szkoła Ogólnokształcąca Braci Zakonnych Maristen w Recklinghausen
Reorganizacja i rozbudowa
1. Miejsce w Konkursie, werdykt Jury z 10. Kwietnia 2018

Od lat 50. Szkoła Ogólnokształcąca w Recklinghausen jest zarządzana przez Braci Zakonnych Maristen. Poprzez reorganizację i rozbudowę zostanie stworzone nowe zaplecze pedagogiczne dla obecnie uczęszczających ponad 470 uczniów i uczennic.

Team: Markus Kill (odpowiedzialny Partner), Dr. Pablo Allen-Vizan, Stefan Matzke, Hendrik Potthoff

szczegół oglądać

Uniwersytet Erfurcki
nowy budynek Instytutu Badawczego "Weltbeziehungen
"
Konkurs architektoniczny 1. Nagroda, Werdykt Jury 25. Kwietnia 2018

Team: Christian Pelzeter (odpowiedzialny Partner), André Wollmann, Jan Giesen

szczegół oglądać

„Centrum Symulacji Medycznej – Zwrot w dydaktyce Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu“

Prelekcja Anny Stryszewskiej-Słońskiej, 23. marca 2018

Targi Budownictwa i Kamieniarstwa TARBUD w Hali Stulecia
Wykład w ramach panelu Dolnośląskiej Izby Inżynierów,  Sesja I – Niezwykłe obiekty, ciekawe realizacje

szczegół oglądać

Philipps University of Marburg, Niemcy
Main Library

From 19 March 2018 on, the library will be available for the users. The official opening will follow on 30 April 2018.

As a construction of the century, the project was designated at the laying of the foundation stone. Between the Elisabeth church, the historic botanical garden and the medieval city centre, 1,250 modern workplaces maintain the liveliness of the city and bring science back to the city centre. During ongoing operation, 3.2 million media with an estimated total length of approx. 55 km were put on the shelves in recent weeks. The new library costs 120 million EUR and offers study terraces, and cabins, team lounges and reading zones. Through the spherical curved glass roof in the atrium is a new visual networking with the idyllic environment for all Marburg citizens and users created.

Design: 
sinning architekten, Darmstadt

Construction: 
ARGE Uni-Bibliothek Marburg
sinning architekten Darmstadt, 
Heinle Wischer und Partner 
Freie Architekten

Team: Thomas Heinle (odpowiedzialny Partner), Tobias Maschke (kierownik projektu), Sibylle Stiehler, Tim Arnhold, Annette Fiebig, Esther Güthoff-Pille, Doris Krian, René Mikschofsky, Nicole Schuchardt, Kerstin Till u.a.; nadzór nad realizacją: Florian Fahr, Ingo Leypold, Yorck Rentsch, Mehmet Coskun, Gerhard Wack u.a.

szczegół oglądać

Budownictwo mieszkaniowe w Bawarii 1918 | 2018

15. Marca do 21. Maja 2018, Muzeum Architektury Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego

The exhibition will address the ways in which concepts of space and architectural solutions reflect specific living conditions. By looking at a range of building styles – from detached homes to small housing estates and low-rise "Zeilenbau" developments, through to large-scale housing estates – light is shed not just on urban development, but also on the more rural regions of Bavaria.
www.architekturmuseum.de

Nasze biuro przedstawiło projekt:
Wioska olimpijska w Monachium, Niemcy

szczegół oglądać

Ruhr-Universität Bochum
Nowy budynek badania THINK - Zentrum für theoretische und integrative Neuro- und Kognitionswissenschaft (Centrum teoretycznych i integracyjnych neurologii i kognitywistyki)
Zlecenie

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Lea Bradasevic

szczegół oglądać

Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie
Konkurs architektoniczny 1. Nagroda, decyzja jury konkursu w dniu 17 lutego 2018 r

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Anna Stryszewska-Słońska, Dominika Niewczas, Tomasz Padło, Małgorzata Oleśkowska, Joanna Pittner, Katarzyna Woszczyna

szczegół oglądać

Norymberska Spółdzielnia Mieszkaniowa
nowy Dom Opieki Salzbrunner Straße

Konkurs architektoniczny 1. Nagroda, Werdykt Jury 8. Lutego 2018

Team: Markus Kill (odpowiedzialny partner), Dr. Pablo Allen-Vizan, Hendrik Potthoff

szczegół oglądać

7 grudnia 2017 r. Do 30 kwietnia 2018 r

The exhibition, which was developed in collaboration with the Madrid Chamber of Architects (COAM), shows 14 selected, realized projects in public space that exemplify the younger urban development of the two metropolises.
Miejsce: Architektenkammer Berlin, Alte Jakobstraße 149, 10969 Berlin

Nasze biuro reprezentowane jest przez następujący projekt:
Topografia Terroru, Berlin
Budynek Centrum Wystawowego oraz zagospodarowanie historycznego obszaru

Architekt krajobrazu: Prof. Heinz W. Hallmann

szczegół oglądać

Uniwersytet w Ulm
Centrum Kwantowo-Bionaukowe (ZQB)
Uroczysta wiecha w dniu 27 listopada 2017 r

From the beginning of 2019, around 115 researchers from the fields of physics, chemistry and molecular medicine will work in the four-storey research centre. They will collaborate on an interdisciplinary basis with quantum technological approaches. The new building offers around 2800 m² of laboratory and office space. In the basement special spring-mounted laboratories for measuring technology in the nanoscale are created.

Team: Till Behnke (odpowiedzialny Partner), Susanne Kern (kierownik projektu), Elke Fichter, Ruth Herrmann, Wolfgang Pfisterer, Tugba Sezer

szczegół oglądać

Dom nad Rupenhorn, Berlin
Remont i odbudowa do stanu z roku 1930
Nagroda Państwowa dla Rzemiosła Ręcznego w zakresie prac konserwatorskich, 1. Nagroda 

szczegół oglądać

Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka w Berlinie
Nowy budynek Optical Imaging Center - OIC
Zlecenie

The new research facility for the research and development of high-resolution light microscopes will be built on the campus site in the north of Berlin, in close proximity to the other research buildings of the Max Delbrück Center.
Powierzchnia 1.825 m² | całkowity koszt ca. 14,1 Mio. €

Zespół: Dr. Alexander Gyalokay (odpowiedzialny Partner), Jan Giesen, Heinrich Huber, Marina Martinez Sanchis 

szczegół oglądać

Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych w Hamburgu
Wstęp na listę zabytków miasta Hamburg jako zabytek zespołu

Odpowiedzialny Partner: Prof. Robert Wischer
Planowanie i czas budowy: 1973-1978 

szczegół oglądać

Wodne Zoo Muzeum w Düsseldorfie
Przebudowa i Modernizacja
Otwarcie w dniu 22 września 2017 r

The Aquazoo Löbbecke Museum is one of the twenty largest zoological institutions in Germany with a unique interlinking of the zoo, the aquarium and the natural science museum. The building holds a high technical complexity and has been renovated with continued animal husbandry. The pools of turtle, penguin and co. are now up to date.

Team: Jens Krauße und Thomas Heinle (odpowiedzialny Partner), Thomas Gräning (kierownik projektu), Steffen Thombansen, Anke Mierisch, Nadzór nad realizacją: Wolfgang Frey, Gülay Atlay Kiliclar

szczegół oglądać

Claudius-Höfe Bochum
Wielopokoleniowe Integracyjne Osidle Mieszkaniowe
Nagroda Państwowa Architektury, Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Nadrenia Północna-Westfalia 2017, "Dobry Budynek w Publicznie wspieranej Budownictwie Mieszkaniowym", Laureat

Zespół projektowy: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Sibylle Stiehler (kierownik projektu), Tobias Maschke (kierownik budowy), Jan Giesen, Esther Güthoff, Roman Jonda, Dorett Kockisch, Kerstin Maschke, Anke Mierisch, Armin Pommerencke, Monique Schott, Anna Stryszewska-Slonska, Kerstin Till, etc. 

szczegół oglądać

Ogród zoologiczny Dresden
Pingwin kawiarnia ("Pinguincafé")
Uroczysta wiecha w dniu 27 września 2017

Located next to the Humboldt penguin compound, the Penguin café is a popular attraction in the Dresden Zoo. The new building replaces a modular building from the 1970s. Its design and the curved ground plan are inspired by the namesake animals and their environment of rock and ice.

Team: Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Steffen Thombansen (kierownik projektu), Armin Pommerencke, Monique Schott

szczegół oglądać

Rüdersdorf koło Berlina
Neighborhood square and school extension Heinitz-Gymnasium
Konkurencja realizacja, 2. Nagroda, decyzja jury konkursu 5 września 2017


Zespół: Edzard Schultz (odpowiedzialny partner), Lea Bradasevic

szczegół oglądać

Technische Universität Berlin
Nowy instytut matematyki i interdyscyplinarne centrum modelowania i symulacji (IMoS)
Konkurs architektoniczny 2. Nagroda, decyzja jury konkursu w dniu 11 września 2017 r

Team: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Alekandra Shulevska, Eleonora Popovska, André Wollmann, Heinrich Huber, Iva Kolak

szczegół oglądać

HafenCity Hamburg
New prevention centre for statutory accident insurance institutions
Konkurencja realizacja, 2. Nagroda, decyzja jury konkursu w dniu 25 sierpnia 2017 r

Team: Christian Pelzeter (odpowiedzialny Partner), Jan Giesen, André Wollmann, Lea Bradasevic

szczegół oglądać

Heinle, Wischer und Partner, Freie Architekten invite you to a lecture event with an exhibition opening at the Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart on the occasion of the 100th birthday of Erwin Heinle.

Various speakers and companions from the field of architecture and art present Erwin Heinle's role as architect, teacher and partner of the office, discuss selected projects and explain his methodological approaches and work. An accompanying exhibition reveals unpublished works from the archives and deals with the connection between Erwin Heinles's life and his works.

A participation in the event on September 8, 2017 from 3 to 7 pm is possible with prior registration at info@heinlewischerpartner.de. The exhibition is open until 16 September 2017 at the State Academy of Fine Arts.

szczegół oglądać

School Centre Erftstadt-Lechenic, Niemcy
Development and Restoration

Konkurencja realizacja, 1. Nagroda, decyzja jury konkursu 12 czerwiec 2017

Zespół: Edzard Schultz (odpowiedzialny Partner), Aleksandra Shulevska, Marta Bruschy, Barbara Schott, Jan Giesen

szczegół oglądać

Beuth Hochschule für Technik Berlin, nowy budynek laboratorium
Konkurencja realizacja, 3. Nagroda, decyzja jury konkursu 3. sierpnia 2017

Team: Dr. Alexander Gyalokay (odpowiedzialny partner), Marta Bruschy, Jan Giesen, Heinrich Huber, Nuno Moreira

szczegół oglądać

Uniwersytet Technologiczny w Dreźnie
Instytut Fizyki Stosowanej
Iconic Awards 2017, Winner, kategoria architecture

The Iconic Awards are awarded by the German Design Council, which was founded in 1953 on the initiative of the German Bundestag. Under the motto "The whole world of architecture", the competition focuses on the elementary importance of the interplay of individual trades.

Zespół projektowy: Thomas Heinle, Jens Krauße (odpowiedzialny Partner), Steffen Thombansen (kierownik projektu), Thomas Gräning, Armin Pommerencke, Monique Schott, Anna Busch, Anke Mierisch

szczegół oglądać

Vivantes Humboldt-Klinikum, Berlin-Reinickendorf
Nowy budynek i rozbudowa oddziałów łóżkowych i insensywnej tearpii
Polożenie kamienia węgielnego dnia 18 lipca 2017

Zespół: Edzard Schultz (odpowiedzialny partner), Barbara Schott, Jessica Kempe, Anke Mierisch, Clara Llorente-Carretero, Annette Dörr, Andrea Jütten, Anja Weinreich, Dorothea Rometzki

Foto (v.l.n.r.): Dr. Andreas Schmitt (Geschäftsführender Direktor Vivantes Region Nord), Dr. Eibo Krahmer (Vivantes Geschäftsführung Finanzmanagement, Infrastruktur und Digitalisierung), Dilek Kolat (Senatorin für Gesundheit, Pflege und Gleichstellung), Dr. Andrea Grebe, M. san. (Vorsitzende der Vivantes Geschäftsführung), Prof. Dr. Ulrich Adam (Vivantes Ärztlicher Direktor des Vivantes Humboldt-Klinikums), Dr. Margaretha Sudhof (Staatssekretärin der Senatsverwaltung für Finanzen)
© Vivantes / Werner Popp.

szczegół oglądać
Loading…