Ministerstwo Federalne Szkolnictwa i Nauki, Berlin, Niemcy, Budowa budynku administracyjnego

Inwestor:
Bundesanstalt für Immobilienaufgaben (Institute for Federal Real Estate), Berlin, Niemcy
Usługi:
  • Usługi architektoniczne
    Usługa: 1 - 8
Ukończenie:
08 / 2014
Powierzchnia brutto:
58.000 qm
Nagrody:
German Design Award 2017 (Special Mention, kategoria architecture); FIABCI Prix d'Excellence Germany 2015 (Official Selection); Innovation Award Public Private Partnership PPP 2012, category Administration Building
Konkurs architektoniczny:
Konkurs architektoniczny 1. Nagroda
Zrównoważony moduł urbanistyczny
Nowe ministerstwo federalne stanowi w linii zabudowy od strony Szprewy wyrazistą lokalizację. Nowy budynek jako integralne ogniwo zabudowy nabrzeża działa uspokajająco na urbanistyczny obraz swą ciągłą linią okapu i przejrzystą strukturą elewacji. Obszar wejściowy jest podzielony na przestrzeń publiczną, półpubliczną i prywatną. Wewnątrz na pierwszym planie jest jakość pobytu w biurach. Wolna od parapetów fasada umożliwia swobodne spojrzenie znad biurka na przestrzeń miejską.

Koncepcjonalne zasilanie w energię zostało opracowane jako całościowe podejście wraz z projektantami. Integracyjny zespół planowania stworzył koncepcję, dzięki której wytwarzanych jest 80% energii elektrycznej. W rozwiązaniu systemowym skoordynowano ogniwo paliwowe zasilane gazem, jednostkę kogeneracji do wytwarzania energii elektrycznej, zimna i ciepła oraz technologię fotowoltaiczną na dachach i na fasadzie za pomocą inteligentnego modułu Smart-Grid. Eksploatacja została skalkulowana pod kątem trwałości na 27 lat.
Loading…