Wioska olimpijska w Monachium, Niemcy

Inwestor:
Komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Monachium, Niemcy, 1972
Usługi:
  • Usługi architektoniczne
Ukończenie:
07 / 1972
Nagrody:
Ensemble-Baudenkmal, 1998 (cały Park Olimpijski, w tym Wioska Olimpijska, Monachium); Exhibition „Transformations in Modern Architecture“ 1979, Museum of Modern Art New York
Konkurs architektoniczny:
Konkurs architektoniczny 3. Nagroda
Olimpiada 1972
Wioska Olimpijska zaprojektowana i zbudowana na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 1972 r. w Monachium wraz z budynkami i obiektami miała być intensywnie użytkowana także po igrzyskach — miała służyć jako kompleks mieszkalny, w którym widoczne są nowoczesne formy zabudowy mieszkaniowej i urbanistycznej.

Wioska Olimpijska to położony w zieleni obszar mieszkalny, niedaleko centrum miasta, z wszystkimi obiektami dla około 10 000 mieszkańców. Trzy ramiona tego obszaru sięgające głównie na południowy zachód i skupiające około 3100 mieszkań łączą się w centrum wioski. Ścieżki pieszych i drogi dla ruchu samochodowego są konsekwentnie oddzielone od siebie przez poziom dla pieszych i drogi podziemne.

Dzięki tarasom mieszkańcy mają więcej słońca i więcej nieba. Stąd rozciąga się bezkres, choć możliwy jest również bezpośredni widok na najbliższą okolicę.
Loading…